
"Az Integrál pszichológia szemléletet egy amerikai filozófus, író, Ken Wilber alkotott meg, a XX.sz végén, mint egy szintetizáló-integráló szakmai irányzat. Az elméleti- és gyakorlati rendszer kreatívan ötvözi a nyugati pszichológiai ismereteket, az ősi keleti bölcseleti hagyományok tanításaival. Az így kapott teljes emberképet alkalmazza az élet minden területére, úgymint az orvoslás, a pszichológia, a coaching, a közgazdaságtan, az üzleti élet, a jog, az ökológia, a politika, művészet, és a társadalomtudományok.
Az Integrál pszichológia egyszerre kelet és nyugat, tudomány és spiritualitás. Integrálja az ősi évezredes bölcseleti tudást a modern tudomány ismereteivel. Az integrál rendszer hátterében sok ezer, a szakirodalomban leírt módszer összevetése áll úgy, mint a nyugati pszichológiai, filozófiai irányzatok, ill. más pl. keleti kultúrák spirituális "meditatív, misztikus, ezoterikus, vallási" rendszerei. Továbbá a természettudományokat "biológia, fizika, orvostudomány, pszichiátria stb.", társadalomtudományokat "szociológia, kultúrantropológia stb.", valamint egyéb rendszerelméletet, gazdaságtant, ökológiát. Ezek eddig külön vizsgált és tárgyalt témák voltak, melyek mind az emberi lét egy-egy fontos aspektusát tárgyalják. Az Integrál Szemlélet mindezt egy rendszerbe állítja.
Egyre inkább beszűrődik életünkbe a globalizáció, s ezzel együtt az integrációt igénye. A globálisan integrált rendszer, egy mindent átfogó „térkép”, egy modell, melyben minden eddigi nézőpont szintézisbe kerül.
Az Integrál szemlélet sajátossága, hogy a versengés helyett az együttműködést helyezi előtérbe. Az „ez vagy az” helyett az „is-is” a mérvadó. Természetesen mindezt a közmegegyezéses valóság elvén alapul. A szemlélet szakértelemre épül, pontos, szakértői tudásra és megállapításokra alapoz, mely objektív kutatáson, és szubjektív élménybeszámolón alapul, mindkettőt érvényesnek tartja.
Az integrál szemlélet kiváló eszköz arra, hogy jobban megértsük a bonyolult, információkkal túlterhelt világunkat, és benne önmagunkat. Segít, hogy több szempontból tudjuk megközelíteni problémáinkat és örömeinket, valamint nyomon tudjuk követni fejlődésünket.

"A dinamikus szellemi növekedés, és társadalmi igazságosság elérése a cél, melynek eszköze az Integrál szemlélet. E szemlélet mindent magába fogadó, átölelő.."
